Jak nauczyć się niemieckiego

Nauka języka niemieckiego wcale nie jest prosta, tym bardziej jeżeli chcemy się za to zabrać tak porządnie, od A do Z, zgodnie z programem podręcznika i planem nauczania szkolnego... A może by tak podejść do tematu inaczej, nieco na skróty? Dowiedz się jak uczyć się języka niemieckiego skutecznie, aby uzyskać optymalne efekty w krótkim czasie.

Zwykle naukę języka obcego rozpoczynamy kupując entuzjastycznie stosik różnych podręczników o kuszących tytułach typu: Samouczek dla każdego, Niemiecki bez problemu, Niemiecki to zabawa! Tymczasem okazuje się, że nie możesz przebrnąć przez pierwsze lekcje. Entuzjazm opada i albo odkładasz książki na półkę albo zapisujesz się na kurs języka obcego.

Szkoła językowa reklamuje i przekonuje: Nauczymy każdego!, Nauka u nas to zabawa!, a tymczasem przychodzisz na pierwszą lekcję, kupujesz podobny podręcznik do tych co już kurzą się na półce w domu, a nauczycielka kreśli na tablicy jakieś dziwne tabelki i końcówki różnych odmian gramatycznych i masz wrażenie, że uczysz się łaciny a nie języka niemieckiego.

Niemiecki od zera

Trening komunikacji

w 5-u prostych lekcjach

Od czego zatem zacząć naukę języka niemieckiego?

Na pewno NIE od gramatyki! Serio, zapomnij o gramatyce! Nie chodzi o to, żeby ją całkowicie ignorować, ale raczej żeby na samym początku uczyć się jej przy okazji, próbując wyłapać jakieś zasady z poznanych już zwrotów, niż rozkminiać tabelki gramatyczne.

Poniżej znajdziesz instrukcję krok po kroku jak zabrać się do nauki języka niemieckiego.

Jak nauczyć się niemieckiego - instrukcja

Krok 1. Dlaczego język niemiecki?

Przede wszystkim zadaj sobie pytanie w jakim celu chcesz nauczyć się języka niemieckiego i właśnie pod tym kątem ukierunkuj swoją naukę. Poniżej znajdziesz najczęstsze powody nauki języka niemieckiego:

  • Pracuję zdalnie dla niemieckiej firmy i potrzebuję odświeżyć mój niemiecki oraz uzupełnić o zwroty związane konkretnie z moją branżą,
  • Pracuję w Polsce w miejscowości turystycznej,
  • Mam rodzinę w Niemczech i chcę ich odwiedzić,
  • Jadę do pracy fizycznej do Niemiec i chcę się skutecznie komunikować na co dzień,
  • Jadę na wycieczkę do Niemiec,
  • Chcę studiować w Niemczech,
  • Mój chłopak/dziewczyna mieszka w Niemczech.

Krok 2. Kiedy i gdzie będę używać niemieckiego?

Zastanów się na tym w jakich sytuacjach językowych możesz się znaleźć w Niemczech i jakiego słownictwa możesz potrzebować.

Innego słownictwa będzie potrzebowała osoba, która jedzie na wycieczkę a innego osoba, która będzie pracowała w Niemczech i znajdzie się w różnych sytuacjach związanych nie tylko z pracą, ale też z życiem codziennym (np. założenie konta w Banku, znalezienie mieszkania i podpisanie umowy najmu).

Zdarza się, że osoba, która ma odpisywać na zapytania klientów z Niemiec, zna w języku niemieckim nazwy wszystkich dyscyplin sportowych, przedmiotów szkolnych, instrumentów muzycznych oraz rodziny i gatunki dzikich zwierząt a nie zna słów typu: załącznik, termin czy odpowiedź.

Ucz się zatem tego czego potrzebujesz, a nie koniecznie po kolei, zgodnie z podręcznikiem!

Anhang
załącznik

Termin
termin

Krok 3. Zacznij już teraz, z tym co masz!

Kupione podręczniki przekop pod kątem zarówno ogólnego i praktycznego słownictwa, jak i słownictwa, którego konkretnie Ty potrzebujesz, np. zwrotów grzecznościowych potrzebnych do pracy w usługach.

Wypisuj sobie systematycznie słówka, starając się je jakoś po swojemu segregować, np. kategoriami (jedzenie, podróż pociągiem, otwieranie konta w banku).
W obrębie danej kategorii, np. jedzenie możesz wypisać osobno czynności (np. gotować, pić, jeść) oraz osobno rzeczy (np. cukier, chleb).

Dodatkowo warto zanotować zwroty, które są bardzo przydatne dla osób, które dopiero się uczą języka, np. Czy możesz powtórzyć?, Możesz wyjaśnić co znaczy to słowo?

Ważne! Upewnij się czy potrafisz prawidło przeczytać słownictwo i zwroty, które masz zapisane.

Bitte!
Proszę!

Bitte?
Słucham?
*można tak najprościej powiedzieć, jeżeli chcemy aby ktoś coś powtórzył

Krok 4. Od ogółu do szczegółu

Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z językiem to ucz się w pierwszej kolejności słownictwa ogólnego. Co to oznacza?

Zapisuj sobie słowa ogólne typu: dom a nie wieżowiec czy apartamentowiec.

Wypisuj też te słowa które się częściej używa np. kolor „czarny (np. czarna kawa – bez mleka) używamy częściej niż turkusowy czy fioletowy.

Haus
dom

schwarz
czarny

Krok 5. Ważniejsze jest mówienie od pisania

Szybciej zapamiętasz słówka i zwroty jeżeli będziesz je czytał na głos a nawet odtwarzał scenki.

Wybierasz się do Banku założyć konto? Napisz sobie zdania jakie będą Tobie potrzebne i czytaj je na głos. Zastanów się również czy zrozumiesz pytania jakie skieruje do Ciebie pracownik banku, czy znasz słówka: dowód osobisty, przelew, opłata miesięczna, odsetki, itp.

Krok 6. Vlogi po niemiecku

Dodatkowo jeżeli masz czas i chęć to naprawdę warto słuchać języka. Możesz poszukać filmików na YouTube i oglądać np. vlogi o gotowaniu czy podróżach. Jeżeli lubisz oglądać bajki to też świetnie się sprawdzą, szczególnie te dla małych dzieci.

Wsłuchuj się i przekonaj się ile słówek, które już znasz jesteś w stanie wyłapać z filmiku. Być może domyślisz się również znaczenia niektórych nowych słówek.

Słuchanie żywego języka jest ważne, gdyż w większości jednak potrzebujemy nauczyć się mówić w języku obcym niż pisać i czytać. Chyba, że Twoja praca polega np. na odpisywaniu na maile od klientów z Niemiec 🙂

Dlaczego oglądanie filmików? Oglądanie filmików jest lepsze niż słuchanie nagrań, gdyż mamy dodatkową pomoc w postaci obrazu. Jeżeli jednak Twój poziom znajomości języka niemieckiego jest zerowy to możesz w pierwszej kolejności po prostu wpisywać do słownika słówka i odsłuchiwać przy komputerze czy na telefonie.

Nauka języka niemieckiego od zera

Nie wiesz od czego zacząć naukę języka niemieckiego?

Zobacz: Niemiecki od zera. Trening komunikacji w 5-u lekcjach.

Niemiecki od zera

Trening komunikacji

w 5-u prostych lekcjach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *